THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poľskí DARZAMAT mi kedysi dávno preleteli okolo uší ako pomerne nevýrazný spolok, ktorý by sa bez problémov dal zaradiť medzi amatérske pokusy o takzvaný „kinder black“. O pár rokov neskôr sa zas ku mne doniesli chvály na novšiu a modernejšiu tvorbu kapely. S takým nejakým vedomím som si prebral promo „Transkarpatia“. To som nechal pár mesiacov vyhniť, aby snáď chytilo ten správny blackový nádych, no vo výsledku to albumu nepomohlo.
Tak akí sú DARZAMAT model 2006? Neprekvapím nikoho ak odpoviem, že moderní. Časy archaického zvuku sú preč, časy detských aranží taktiež. Niečo tu ale cítiť a nie je to len tá hniloba. Je to to slovko ALE. Nebudem to naťahovať a poviem, že DARZAMAT sú moderní až príliš a za každú cenu, čo v konečnom dôsledku vyznieva kŕčovito a neprirodzene. Materiál ponúka štrnásť trackov, ktoré sa snažia v sebe skĺbiť monumentálne aranže, epické plochy i futurizmus v jednom. V tom je kameň úrazu, v mojich očiach to akosi nefunguje. Gitarové plochy sú hutné a husté, riffy režú melódie i rytmiku, klávesy vytvárajú epické i futuristické plochy, dvojica vokálov sa snaží o invenčnosť, ale škrípe to. Najviac mi asi vadí ten ženský, ktorý je v niektorých častiach priam protivný. Vyspievavanie „o óóoo o óóó“ v piatej skladbe mi vie napríklad pekne dvihnúť adrenalín. Ďalším takým bodom je totálne klišé „Letter From Hell“ o mučení čarodejnice... koľkokrát sme už toto počuli. Prekvapivo to funguje v miestach, kde chlapci tlačia na pílu a neriešia to nejako pokrokovo, či progresívne. Problémy sú zas tam, kde sa kapela snaží byť za každú cenú invenčná a súdobá. Ako pozitívne príklady spomeniem „Labyrinth Of Anxiety“ alebo „Blackward“. Zvuk a produkcia sú tiež plusom nahrávky. Negatívami sú zas všetky „vypchávkyh“ a presladené aranže, ktorými sa pri posluchu musím predierať. Menej je niekedy podstatne viac a je škoda všetkého dobrého, čo je týmto nešťastným prístupom spoľahlivo zadupané do prachu pekelného.
Myslím, že DARZAMAT sa snažia prekročiť tiene svojej minulosti, ale v mojich očiach sa im to nedarí. „Transkarpatia“ je často nesúrodý celok pospájaných partov s výraznou snahou o modernu i o klasickejšie metalové vyznenie s množstvom kláves, čo v konečnom dôsledku rezultuje v more gýču. Myslím, že Poliaci nevedia presne, čo chcú, ale chcú to dosiahnúť. Škoda toho, pretože kapela má určite na oveľa viac, tak, ako to ukazuje vo svetlých bodoch „Transkarpatie“.
Kŕčovitá snaha byť za každú cenu invenčný a moderný rezultuje v deathblackový gýč s množstvom kláves. Dobré momenty sa nájdu prekvapivo tam, kde to Poliaci až tak neriešia a idú na to priamo.
4,5 / 10
Nera
- vokály
Flauros
- vokály
Chris
- gitary
Spectre
- klávesy
Bacchus
- basgitara
Golem
- bicie
1. Sanguinarius
2. Vampiric Prose
3. Hallucinations
4. Inhumatus
5. The Burning Times
6. Letter From Hell
7. Blackward
8. Recurring Yell
9. Araneum
10. Labyrinth of Anxiety
11. Virus
12. The Old Form of Worship
13. Tempted by Rot
14. Tribute to...
Live Profanity (Visiting the Graves of Heretics) (DVD) (2007)
Transkarpatia (2005)
Semidevilish (2004)
Oniriad (2003)
In the Opium of Black Veil (1999)
In the Flames of Black Art (1997)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Metal Mind Records
Stopáž: 50:40
Produkce: Andy La Rocque, Darzamat
Studio: Maq Records
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.